Motyle na Azorach
Celem projektu jest podniesienie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony ginących i zagrożonych wyginięciem gatunków motyli. Kształtowanie świadomej odpowiedzialności za środowisko i jego ochronę.
Wiadomo, że aby motyle u nas zamieszkały, muszą mieć miejsce do latania i dużo nektaru. Rabata z kwiatów jednorocznych, takich jak cynie, nagietki czy astry jest dla nich doskonała. Z bylin krwawniki, jeżówki, słoneczniczki, floksy i rozchodniki. A z krzewów oczywiście budleję. W domku motyle nie mieszkają, nie wchodzą tam na noc jak ptaszki do budek lęgowych, czy jak jeże na dzień. Zimą motyle muszą mieć odpowiednią, w miarę stałą temperaturę i wilgotność. Oczywiście drewniana skrzynka nie jest rozwiązaniem idealnym, ale łatwiej im w niej przetrwać mrozy niż w miejscu bez osłony. Ten projekt to Edukacja w zakresie zachowywania równowagi miedzy potrzebami ludzi, a środowiskiem. Poszerzenie wiedzy o korzyściach płynących z pracy owadów zapylających dla człowieka i środowiska.
Korzyści dla ludzi: małych i dużych. Mali ogrodnicy zaopiekują się motylami z wielką przyjemnością, mowa tu o uczniach SP nr 119. Rozwijanie kreatywności dzieci i pielęgnacja ich wrażliwości na naturę przynosi później profity. W ten sposób pokazujemy, że przyroda potrzebuje czasem naszego wsparcia, i zamiast ją niszczyć, zróbmy dla niej coś dobrego. Domek dla motyli spełni swoją rolę edukacyjną i otworzy dziecięce oczy na cudowny świat ogrodowych zwierząt. Domki zlokalizowane zostały na terenie ogrodu SP nr 119 w Krakowie, ogólnodostępnego dla mieszkańców i każdy bez wyjątku może cieszyć oko pięknymi motylami.
Lokalizacja - Szkoła Podstawowa nr 119 przy ul. Czerwińskiego 1